Rosaarium

NB!

Meie roosiaed on eraaed, meie külastajate sihtgrupiks on kliendid, kes on endale roosiaeda või roosipeenart rajamas ning soovivad eelnevalt tutvuda erInevate roosisortidega - milline on väljavalitud sort looduses, millistes tingimustes ta eelistab kasvada, kui haiguskindel või talvekindel on sort tegelikult ja kuidas seda eesti kliimas tagada.

Roosiaed rajati omal ajal kollektsioonaiana ja katseaiana - oleme tänaseni seda joont hoidnud ja edasi arendanud. Viimastel aastatel on aeda lisandunud 70 sorti David Austini inglise roose - ekslikult peetakse inglise roose õrnakesteks - tegelikult on nad ühed tervemad ja ka paremad talvitujad - seda infot jagame meelsasti ka oma klientidega kohapeal enne ostu sooritamist.

ROOSIAIA KÜLASTAMINE ALATES 15.08.2023  AINULT GRUPPIDELE (al. 10 inimest) EELNEVAL KOKKULEPPEL - külastuse tasu - 5 eurot inimese kohta, lapsed tasuta.

LEMMIKLOOMI ROOSIAEDA EI LUBATA!

ROOSIPOOD ON ENDISELT AVATUD, ISTIKUTE OSTJAD AEDA ALATI TERETULNUD!

Põltsamaa roosiaed asutati 1996. aastal - alustati vanade rooside istutamisega, hiljem istutati ka modernroosid. Kokku sai kasvama 3000 roosiistikut 750 eri sordist ja liigist. Seega on meie rosaariumil vanust juba pea 30 aastat ja pargirooside põõsad, mis aia rajamisest saadik veel meil alles on, räägivad enda eest, et nad on sobilikud Eestimaa karmide talvedega kliimasse (10 ja 20 aasta eest olid talved meil veel ikka karmid). 

Rosaarium on pidevas arengus – nagu loodus ikka, jäävad tublimad ja vastupidavamad sordid kestma, nõrgemad ja kehvemad kaovad ise või vahetatakse välja, et mitte ohustada terveid ja häid sorte.

Roosiaretustöö maailmas loob igal aastal ikka uusi ja uusi, järjest paremate geenidega roosisorte. Parimaid tunnustatakse ja pärjatakse autasudega. Saksamaal on kõrgeimaks tunnustuseks ADR märk – antakse tunnustuseks sortidele, mis ilma taimekaitsevahendeid kasutamata on näidanud ennast eriti kaunite, tervete ja vastupidavatena.

Järjest suurem on meie klientide teadlikkus ja huvi uute, pärjatud sortide vastu. Toome uusi sorte igal aastal juurde, et oma kasvatamiskogemusest lähtuvalt saaksime soovitada  oma kliendile parimat, et kohapeal saaks iga sorti ja tema omadusi vaadelda ja seejärel otsustada, mida endale aeda kaasa viia.

Põltsamaa Roosiaed kuulus veel mõne aasta eest Euroopa 10 suurema rosaariumi hulka oma sortide rohkuse poolest - tänaseks paljud vanad põõsad vajavad asendamist ja noorendamist. Meile teadaolevalt on Põltsamaa roosiaed Baltikumis suurim eraroosiaed - me ei konkureeri kohalike omavalitsuste ega ka riiklikult tähtsate turismiobjektidega (näiteks Läti suurim turismimagnet Rundale loss jne...)