Rosaarium

Rosaariumi istutamist Põltsamaal alustati 1996. aastal vanade rooside istutamisega, hiljem istutati ka modernroosid. Kokku sai kasvama 3000 roosiistikut 750 eri sordist ja liigist. Seega on meie rosaariumil vanust juba üle 20 aasta ja roosipõõsad, mis aia rajamisest saadik veel meil alles on, räägivad enda eest, et nad on sobilikud Eestimaa karmide talvedega kliimasse (10 ja 20 aasta eest olid talved meil veel ikka karmid). Eriti uhked saame täna olla oma suure pargiroosikollektsiooni üle – siia kuuluvad väga vanad prantsuse roosid, hiina roosid, portlandroosid, damaskuse roosid, burboonroosid, neitsiroosid, sajalehised roosid, sammalroosid, näärelehised roosid, kurdlehised roosid. Erinevaid sorte kokku üle 200.

Rosaarium on pidevas arengus – nagu loodus ikka, jäävad tublimad ja vastupidavamad sordid kestma, nõrgemad ja kehvemad kaovad ise või vahetatakse välja, et mitte ohustada terveid ja häid sorte.

Roosiaretustöö maailmas loob igal aastal ikka uusi ja uusi, järjest paremate geenidega roosisorte. Parimaid tunnustatakse ja pärjatakse autasudega. Saksamaal on kõrgeimaks tunnustuseks ADR märk – antakse tunnustuseks sortidele, mis ilma taimekaitsevahendeid kasutamata on näidanud ennast eriti kaunite, tervete ja vastupidavatena.

Järjest suurem on meie klientide teadlikkus ja huvi uute, pärjatud sortide vastu. Toome uusi sorte igal aastal juurde, et oma kasvatamiskogemusest lähtuvalt saaksime soovitada  oma kliendile parimat, et kohapeal saaks iga sorti ja tema omadusi vaadelda ja seejärel otsustada, mida endale aeda kaasa viia.

Põltsamaa Roosiaed kuulus veel mõne aasta eest Euroopa 10 suurema rosaariumi hulka oma sortide rohkuse poolest - tänaseks paljud vanad põõsad vajavad asendamist ja noorendamist. Meile teadaolevalt on Põltsamaa roosiaed Baltikumis suurim eraroosiaed - me ei konkureeri kohalike omavalitsuste ega ka riiklikult tähtsate turismiobjektidega (näiteks Läti suurim turismimagnet Rundale loss jne...)

KÜLASTAMINE

Roosiaed on külastajatele avatud rooside õitsemise ajal - enamasti juuni algusest, mil alustavad pargiroosid, kuni septembrini, sõltuvalt ilmastikust.

Kõigil roosisõpradel ning samuti turismifirmadel on võimalus tellida giidiga ekskursioone meie roosiaeda. Võimalik on tellida giiditeenust nii eesti, vene, soome kui inglise keeles. Giid tutvustab erinevaid roosisorte, nende ajalugu ja jutustab roosidega seonduvaid legende. Orienteeruv ekskursiooni kestus on 1 h (olenevalt huvigrupist). Meilt on võimalik osta kaasa roosiistikuid, roosiampleid, roosipuid, roosidega sobivaid püsikuid, suvelilli ja suvelilleampleid.

Hinnad:

•  Külastus 3 eurot/inimene

•  Külastus giiditeenusega 5.00 euro/inimene – minimaalne grupi suurus 10 inimest 

•  Lastele külastus tasuta

Giidiga külastusi pakume vaid ettetellimisel. Tellimuse tegemiseks helistada või saata e-kiri.